Пірографія, чи випалювання по дереву – це малювання картин на дерев’яній поверхні за допомогою розпеченого пера з металу. При цьому верхній шар деревини спалюється та залишається слід. Чим довше дерево випалювали, тим темніше та товще вийде штрих. Такими малюнками прикрашають меблі, посуд, скриньки, іграшки, сувеніри та навіть створюють картини та портрети.
Способи випалювання
Такий вид мистецтва існує вже дуже давно. Тож і методів нанесення малюнку створено багато:
- контурний;
- силуетний;
- мальовничий;
- негативний;
- комбінація із різьбленням.
За глибиною розрізняють глибоке та пласке випалювання. Один малюнок може поєднувати у собі кілька методів, що тільки додасть йому краси та оригінальності.
Що потрібно мати для випалювання
Для малювання розпеченим пером не потрібно багато устаткування. Треба мати лише гарний випалювач по дереву від магазину Radio-Shop. Хоча замість такого гаджету можна використовувати лазер або станок ЧПУ, але все ж спеціальний електровипалювач зручніший для такої роботи. Розрізняють випалювачі:
- паяльникові – придатні для початківців, мають тверде жало, прості у використанні, є можливість змінювати насадки, довго прослужать, але мають громіздку ручку;
- дротяні – використовуються для тонких робіт, оснащені ніхромовою петлею замість жала, що дозволяє робити дуже тонкі штрихи, швидко нагріваються, можна змінювати потужність, мають зручну ручку.
При виборі пристрою потрібно врахувати потужність 20-30 Вт, але для отримання більш виразних штрихів потрібен потужніший інструмент. Те, які насадки для випалювання по дереву вибрати, вирішує сам живописець. Кожна насадка вирізняється за формою і відкриває нові можливості для втілення фантазій. Не зайвим буде механізм корекції температури та потужності для контролю за глибиною, відтінком та чіткістю крапок та ліній.
Крім пристрою для випалювання потрібні також ескіз та дерево. Випалювати можна все, що завгодно. У продажу є багато спеціальних наборів для випалювання, до складу яких входять різноманітні ескізи. А от дерево годиться не всяке. Вибираючи, які види дерева підходять для випалювання найбільше, зверніть увагу насамперед м’які породи – тополю, липу, каштан, березу, вільху. Але початківцям радять починати створювати перші шедеври на фанері.
Малювання на дереві
Про те, як користуватися випалювачем по дереву для початківців, багато розповідають у численних майстер-класах в Інтернеті. Усім початківцям рекомендують спочатку засвоїти основні прийоми – малювання прямих ліній, кривуль різної глибини та інших. Є три способи нанесення візерунку:
- повільні чи швидкі штрихи;
- крапки, розмір яких залежить від того, з якою силою натискати на перо;
- комбінований.
Ескіз переносять на дерево від руки або за допомогою шаблону чи копірки. Майстри радять спочатку поводити пером у різні боки. Коли з’явиться відчуття, що воно йде рівно та плавно, треба запам’ятати положення стрижня та далі тримати випалювач тільки так. Змінюючи нахил пера та температуру його нагріву можна зробити лінії та крапки різної товщини та відтінку. Ділянки для випалювання обирають з урахуванням того, що сильно розігріті частини можуть пропалитися. Тож краще дати їм охолонути перш, ніж братися за наступний елемент картини. Після завершення роботи дерево зачищають наждачкою та вкривають лаком або розмальовують різними фарбами.
Правила безпеки
Головне при випалюванні по дереву — не завдати шкоди собі та оточуючим. Тож треба ретельно дотримуватися правил безпеки при роботі з випалювачем:
- тримати включений пристрій подалі від речовин, що можуть легко зайнятися;
- використовувати вогнетривку підставку;
- не перегрівати пристрій;
- забезпечити гарну вентиляцію приміщення;
- обережно поводитися із розпеченим жалом.
Знайти поради, як зробити підставку під випалювач по дереву або де такий аксесуар купити, не є проблемою. Вона може бути скляна, керамічна чи металева, на пласкій основі з вертикальним тримачем. На сайті https://radio-shop.com.ua/uk в каталозі магазину Radio-Shop є великий вибір аксесуарів до паяльних та випалювальних пристроїв.
Догляд за приладом
Інструкція, як доглядати за випалювачем по дереву, складається з кількох дій. Перед використанням або після завершення роботи та охолодження перо треба протерти вологою губкою та зняти окислення. Для збереження пера на довгий час не варто його перегрівати. За великої температури ніхромова петля швидко перегорить та вийде з ладу. Не треба натискати занадто сильно – це може призвести до деформування жала та пошкодження його. Використання підставки допоможе вберегти прилад від падіння та псування пера. Це прості правила, але їх дотримання допоможе багато років користуватися випалювачем на радість собі та близьким.
У магазині Radio-Shop паяльник купити можна недорого та з доставкою за адресою покупця.